קרב הירושה על נכסיו של בעל החברה

תוכן עניינים

ייפוי כוח רגיל שעליו חתם אב המשפחה עומד במוקד הסכסוך המשפחתי. שופטת בית המשפט התבקשה לקבוע אודות יחסי הגומלין בין דיני השליחות למול ההסדר החדש של ייפוי כוח מתמשך.

בית המשפט לענייני משפחה בדרום דחה בסוף 2019 בקשה לאיסור שימוש בייפוי כוח שעליו חתם בעל חברה עוד ב-2014 ובו הסמיך את שלושת ילדיו לפעול במקומו במקרה ויגיע למצב של אובדן כשירות. עם הזמן, הגיע האב למצב של אי כשירות ואיבד את צלילותו. 

השופטת פאני גילת כהן קבעה כי ייפוי הכוח תקף והבהירה כי התוצאה מגשימה את תכלית ייפוי הכוח בבסיס שלו.

אב המשפחה הקים לאורך הקריירה שלו חברה מובילה בשוק הישראל. בתחילת 2014, לאחר שחלה ירידה ביכולותיו הקוגניטיביות כשהוא מובחן כחולה אלצהיימר, חתם אב המשפחה על ייפוי כוח שיהיה תקף עד ל-2034 ובו הסמיך שלושה מתוך ששת ילדיו לנהל במקומו את החברה.

 

ב-2016 החלה הידרדרות משמעותית במצבו של האב והוא איבד לגמרי את צלילותו. במסגרת סכסוך שפרץ בין ילדיו, טענו שניים מהם שייפוי הכוח אינו תקף, מכיוון שעל פי חוק השליחות ייפוי הכוח פוקע ברגע שמייפה הכוח מאבד את כשירותו.

ארבעת ילדיו האחרים של האב טענו מנגד כי מדובר בייפוי כוח בלתי חוזר וזאת כי נכתב כשהאב היה מודע למעשיו בעת כתיבתו. מבחינתם, מדובר בייפוי כוח שכוחו ככוחו של ייפוי כוח מתמשך, גם אם אינו עומד בסממנים ובתצורה של ייפוי הכוח המתמשך כפי שיש לחברו.

האפוטרופוס לדין שמונה לאב טען כי ייפוי הכוח חסר כל תוקף. לדעתו, על בסיס הוראות חוק הכשרות יכול מיופה הכוח לפעול אך ורק במסגרת ייפוי כוח מתמשך העומד בדרישות החוק בצורה מלאה. מנגד, קבעה השופטת שייפוי הכוח אכן תקף תוך שהיא מבהירה אמנם כי שליחות באה לסופה שהשולח מאבד את כשירותו, אך כאן יש חריג וכשמדובר על הרשאה בלתי חוזרת לטובת צד שלישי ייפוי הכוח כן ממשיך להיות תקף.

בפסק הדין נקבע שמדובר במקרה שהוא חריג ובו ייפוי הכוח ניתן לטובתה של החברה על מנת להבטיח המשכה. בנוסף לכך, נסיבות העניין מוכיחות כי יש לראות בייפוי כוח זה כייפוי כוח בלתי חוזר ובו אב המשפחה חתם עליו כשהיה מודע למצבו הרפואי המדרדר וקבע תוקפו ל-20 שנים קדימה, תוך הבנה שלא יהיה בחיים בשנים אלו.

השופטת דחתה, עם כך, את עמדת האפוטרופוס לדין. בדחייתה ציינה כי אמנם באפריל 2017 נכנס לתוקפו ייפוי הכוח המתמשך. כלי המבטא, לדעתה, מעבר מתפיסה פטרנליסטית ביחס לאדם עם המוגבלות לתפיסה אוטונומית, בה יש דגש על רצונותיו ויכולותיו של אדם, אשר רשאי, כשהוא כשיר ברמה המשפטית, למנות אחרים לפעול בשמו ובכך לדאוג לענייניו מהרגע שכשירותו תעלם לו. במקרה זה, חתם האב על ייפוי כוח בטרם נכנס לעולמנו ייפוי הכוח המתמשך ועל כן לא ניתן להחיל בתנאים שנקבעו בחוק בצורה רטרואקטיבית.

הקביעה כי ייפוי הכוח יישאר בתוקף מגשימה את תכלית החוק שממנו הופק ייפוי הכוח המתמשך ובכך מתאפשר להעניק משקל ממשי לרצונו של האב כשהוא עדיין כשיר. בכך סיכמה השופטת כי "תוצאה זו יוצרת הרמוניה בין נסיבותיו המיוחדות של המקרה שלפנינו ובין הוראות הדין, הן חוק השליחות והן חוק הכשרות".

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו