היכן הבנקים נמצאים בכל הנוגע לייפוי כוח מתמשך?

תוכן עניינים

נכון למרץ 2021 יותר מ-50 אלף ייפויי כוח מתמשכים הופקדו, כשהבנקים בישראל טרם מאפשרים לפעול באופן חופשי בחשבונותיהם של הממנים. מדובר בנקודת זמן בה הגיע הזמן שאותם בנקים ירעננו הנהלים במסגרתם.

חלפו יותר מארבע שנים מאז שנכנס לתוקפו תיקון מספר 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. תיקון המאפשר לכל אדם שבריא וצלול למנה מיופה כוח שעליו הוא סומך ומכיר, כשזה שיקבל עבורו החלטות וינהל את ענייניו במקרה ולא יהיה כשיר לעשות זאת.

בשונה מהמצב בטרם כניסת תיקון 18 לתוקפו, מצב בו נדרשה החלטה של בית המשפט למינוי אפוטרופוס, עם הפעלת תיקון 18 ובו עריכת ייפוי כוח מתמשך, ממונה אדם כמיופה כוח ללא כל התערבות של בית המשפט וללא פיקוחו של האפוטרופוס הכללי.

נכון למרץ 2021, כאמור, יותר מ-50 אלף ייפויי כוח הופקדו, אך נראה שבבנקים בישראל מעמד הממונים עדיין אינו ברור. לאורך זמן מתרבים הדיווחים על מקרים בהם ישנו חוסר מודעות לכלי החדש מצד הבנקים ובכך יש קושי ליישם את החוק ותיקונו.

הקושי שמערימים הבנקים בישראל

ישנם מקרים בהם מגיעים מיופי הכוח לבנקים ומבקשים לפעול בחשבונו של הממנה, הם נתקלים בתגובות תמוהות ומעקבות מצד עובדי הבנק. זאת לצד העובדה כי המדיניות של הבנקים השונים למול ייפוי הכוח המתמשך שונה ואינה אחידה, כשהתנהלות זו בוחרת בגישה שמקשה על מיופי הכוח.

בסעיף 32 יט (ב) באותו חוק קובע כי הממנה יכול לקבוע כי בענייני רכוש בלבד, כל הוראה שלו יכולה להיכנס לתוקף מידי גם במקרים בהם הוא עדיין כשיר וצלול לקבל החלטות. ההוראה בסעיף זה נועדה לקהל על הממנים שמתקשים בקבלת החלטות הנוגעות לרכוש בלי קשר לרמת צלילותם.

גם כאן הבנקים בישראל מערימים בקשיים בכל הנוגע להסמכה של ממונה בענייני רכוש. אותו מיופה כוח מוצא עצמו כמי שאינו יכול לפעול בשם הממנה בחשבון הבנק שלו, כשהבנקים עושים שימוש בתירוצי סרק המתנגשים עם הכתוב בייפוי הכוח.

חשוב להדגיש כי ענייני הרכוש במסגרת ייפוי כוח מתמשך כוללים בתוכם את האפשרות למנות מי שיטפל בחשבונות הבנק של הממנה. האפשרות לפעול בשם הממנה בחשבונות הבנק שלו יש בה להבהיר כי הבנקים בישראל טרם הצליחו ליישם הבנה זו במסגרת התנהלותם מול אלו שמונו כמיופיי כוח.

ההוראה בייפוי הכוח המתמשך שבה ניתן לממונה האפשרות לנהל את חשבונות הבנק של הממנה מגשימה בעצם את אחת המטרות העיקריות של ייפוי הכוח המתמשך והיא שימור ההמשכיות והרציפות הנוגעים למצבו הכלכלי והרכושי של הממנה ובכך לאפשר המשכיות בטיפול בכלל ענייניו השוטפים על אף השוני במצבו. על כן, ניתן כמובן להבין את תסכולם של מיופי הכוח, כשלא פעם מתמודדים נפשית הן עם המצב הרפואי הלא קל של הממנה כשהוא לרוב בן משפלה והן בהתמודדות קשה ומייגעת מול הבנקים.

הבנקים מצידם מסבירים כי מדובר עדיין בחבלי לידה והם לומדים תוך כדי תנועה את הכלי החדש. הקשיים שמערימים הבנקים מהווים מבחינתם צעדי זהירות ונאמנות ללקוחותיהם, כשלא פעם הדרישות וההוראות המנוסחות בייפויי הכוח המתמשכים לא ברורות מספיק.

מבט לעתיד

ייפוי כוח מתמשך מהווה כלי משפטי משמעותי ובו דגש על בחירותיו של אדם והסרת ההחלטות עליו על ידי בית המשפט, שלא פעם שוגה בחד ממדיות ואינו משקף את רצונותיו האמיתיים. העברת ההחלטות על האדם עצמו בהווה מבטיחים שליטה טובה בהרבה על עתידו וחייו.

על מנת שישראלים רבים לא יירתעו מהשימוש בכלי זה, חשוב שמעמדו של מיופה הכוח מול הבנקים יהיה מאפשר ושוטף ללא מגבלות הקיימות כיום על חלק מהממונים. לכן, על הבנקים להבין במהרה כי מדובר על כלי משמעותי שאמור להתרחב ולדאוג להכשרת העובדים להכיר בו ובמשמעותיות שלו. זאת לצד העובדה כי חשוב שהבנקים יחדדו הנהלים שלהם בנוגע לאותו כלי, ירעננו נהלים ארגוניים ואף ישפרו את הממשקים הדיגיטליים שלהם על מנת לאפשר לאותם ממונים לפעול באופן מיטבי.

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו