תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות

תוכן עניינים

באפריל 2016 פורסם תיקון רחב לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. לאותו חוק נוספו חלופות נוספות שיאפשרו לכל אדם לממש את בחירותיו ורצונותיו באופן שתואם יותר את נושא זכויות האדם. 

התיקון לחוק הביא עמו בשורה משמעותית לאנשים עם מוגבלויות, אך גם לחברה כולה. אותו תיקון מאפשר לאנשים עם מוגבלויות שונות לקבוע אודות חייהם הנוגעים למוגבלותם ואף בנושאים אחרים. קביעות שיש בהן גם מקום רחב לטעויות ואפשרות לתקנן בצורה נוחה וזמינה יותר. 

על בסיס אותו תיקון בחוק, אדם לא ימונה לאפוטרופוס במידה וקיימות חלופות שיש בהן להגביל בצורה פחותה את עצמאותו של אדם. מדובר על עקרון המנחה לא מעט אמנות של האו"ם הנוגעות לזכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות שונות

אילו שתי חלופות משמעותיות נקבעו במסגרת התיקון לחוק?

החלופה הראשונה, המוכרת כבר לרבים, היא ייפוי כוח מתמשך. הסדר חדש המאפשר לכל אדם לתכנן את עתידו. תכנון בו יוכל כל אדם לקבוע מי ינהל את ענייניו וכיצד ינהלם במידה ולא יהיה כשיר לפעול בעצמו.

חלופה נוספת מוכרת בשם קבלת החלטות נתמכת. מדובר על חלופה בה מתבצע מהלך של מינוי תומך קבלת החלטות לאדם המעוניין בסיוע שכזה. אותה תמיכה של אדם אחד באחר, תאפשר לנתמך מקום בו יוכל להתייעץ עם אדם הקרוב לו ובכך לקבל, בסופו של דבר, החלטות עצמאיות המבטאות בצורה מדויקת יותר את רצונותיו שלו. החוק בישראל קבוע בצורה מפורשת כי יש למנות אדם שיוגדר כתומך, כשיש להגדיר בצורה כללית אודות תפקידו.

הגבלות על מינוי אפוטרופוס

לצד התיקון בחוק, הוטלו אף הגבלות על מינוי של אפוטרופוס ועל חלק מסמכויותיו. הגבלות שיש בהן לתת דרור וביטוי רב יותר לרצונו של אדם עם מוגבלויות.

היבט סמנטי נוסף נוגע להגדרה של אדם לו מונה אפוטרופוס. עד היום כונה אותו אדם כ"חסוי". ביטוי שיש בו למחוק את משמעותו כאדם. כיום, המונח החוקי שיש לעשות בו שימוש הוא "אדם אשר מונה לו אפוטרופוס".

הרקע לתיקון החוק

תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התקבל במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בסוף מרץ 2016. התיקון התקבל לאחר דיונים מעמיקים וממושכים בוועדת החוקה, חוק ומשפט שבראשה עמד חבר הכנסת ניסן סלומינסקי. באותה וועדה לקחו חלק נציגים של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות ואף ארגונים שונים הפועלים למען אנשים עם מוגבלויות.

תיקון החוק פורסם ברשומות באפריל 206 ונכנס לתוקף רשמי ב-11 לאוקטובר 2016.

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו