מקרה בריטני ספירס בעיני משרד המשפטים בישראל

תוכן עניינים

המקרה של בריטני ספירס בארה"ב נמצא בכותרות וזאת לאחר עדותה בבית המשפט כשהיא מאשימה את אביה על שהשתלט כמעט לחלוטין על חייה. משרד המשפטים בישראל ניצל את המקרה על מנת להציג את עמדת החוק במקרים דומים.

כוכבת הפופ האמריקאית בריטני ספירס בת ה-39, העידה בסוף יוני בבית המשפט שבלוס אנג'לס נגד אביה. עדותה נוגעת לכך שב-2008 נחתם הסכם אפוטרופסות שהעביר את השליטה על חייה לידי אביה לאחר שבאותה עת הייתה הזמרת במצב נפשי קשה.

בעדותה האשימה ספירס את אביה על השליטה ההדוקה על חייה, כשבמשך 13 שנים הוא זה שמקבל החלטות הנוגעות אליה, מה שהוביל לכך שהזמרת איבדה לחלוטין את עצמאותה. המעריצים של ספירס טוענים כי האב אינו באמת מעוניין בטובתה אלא בכספים שלה. טענה שקיבלה חיזוק מצידה של הזמרת, כשפנתה לבית המשפט עם הבקשה לביטול מינוי אביה לאפוטרופוס שלה.

המקרה של בריטני ספירס העלה באופן טבעי לכותרות את הסוגייה המורכבת של אדם במצב נפשי שלו אפוטרופוס שבעצם מקבל החלטות עליו. בעקבות המקרה של ספירס, עולה השאלה אילו חלופות קיימות לאפוטרופסות והאם אדם בעל קשיים נפשיים, רגשיים או קוגניטיביים זקוק באופן מידי למינוי של אפוטרופוס. לצד אלו, עולה שאלה נוספת – האם אדם יכול לתכנן את עתידו בכך שיקבע מראש מי יהיה האפוטרופוס שלו במידה ויגיע למצב בו לא יהיה כשיר לקבל החלטות עצמאיות לגביו.

נושא האפוטרופסות בישראל

בישראל על בית המשפט להכיר ולהתוודע לאדם שממנים לו אפוטרופוס. לצד כך, בישראל ישנו גוף במשרד המשפטים שנקרא "האפוטרופוס הכללי" שהוא זה שמפקח על האפוטרופוסים בישראל.

ב-2017 חל תיקון בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. התיקון בחוק, שקודם על ידי משרד המשפטים, מציג גישה מתקדמת יותר ובה שימת דגש על כיבוד רצונו של האדם, שמיעת רצונותיו, שיתוף בהחלטות, עידוד לחיים עצמאיים ומכאן שימת אותו אדם במרכז.

רעיון קבלת החלטות נתמכת

רעיון קבלת החלטות נתמכת מהווה חלק מהשינוי בחברה הישראלית בכל הנוגע לזכויות של אנשים עם מוגבלויות ואזרחים מבוגרים, ביכולתם לחירות וביכולת לבחור. הדבר נובע מההבנה כי חשוב שלכל אדם תהיה אוטונומיה על חייו, לצד המטרה להגן עליו ולתמוך בהחלטותיו בצורה שתתאים לו.

רעיון של תומך קבלת החלטות מהווה רעיון שמתאים לאלו שיש להם כיום אפוטרופוס והם אינם מעוניינים בכך, כשאותו תומך גם מתאים בסיטואציות עבור אלו שטרם מונה להם אפוטרופוס.

אותו תומך נועד לסייע לגבי החלטות שכל אדם צריך לקבל, אך הוא מוצא עצמו במצב מבלבל שקשה לו לקבל החלטה סופית. הדבר יכול לקרות סביב החלטות ברמה הכלכלית, החלטות בריאותיות ורפואיות, בנושאי תעסוקה, יציאה לגמלאות או כל דבר אחר. אותו גורם תומך יכול להיות גורם המסייע לאותו אדם בכל תחומי החיים, או שיש והוא יוגדר כתומך אך ורק בתחומים ספציפיים.

תומך קבלת החלטות מיועד בעצם לאנשים שכן מסוגלים לקבל החלטות באופן עצמאי, אך כאלו שצריכים וזועקים לעזרה איך לקבל את אותה החלטה, מה לבחון לגבי כל אפשרות ועוד. הדבר רלוונטי לאנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית קלה, כאלו המתמודדים עם משברים או מחסומים נפשיים וגם עבור אזרחים ותיקים.

כשמו כן הוא, התומך ישיג עבור אותו אדם מידע רלוונטי, יסביר ויציג אותו, יציע את מגוון האפשרויות הקיימות, יטה אוזן להתלבטויות וייעץ אך בסופו של תהליך יותיר את ההחלטה בידי האדם עצמו.

ייפוי כוח מתמשך

מדובר על כלי יחסית חדש לתכנון העתיד. במסגרתו ממנה כל אדם מי ינהל עבורו את ענייניו במידה ויגיע לנקודה בה לא יהיה מסוגל לעשות זאת בעצמו. החלטה זו אף נוגעת לאופן בו ענייניו ינוהלו.

ייפוי כוח מתמשך מהווה חלופה לנושא האפוטרופסות עבור מי שרוצה לתכנן מראש את עתידו. אותו כלי מאפשר לתכנן את העתיד רק בנוגע לנושאים מסוימים, כמו למשל אדם שבוחר לערוך ייפוי כוח מתמשך המתייחס אך ורק לענייניו הרפואיים.

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו