ההבדלים בין ייפוי כוח מתמשך ואפוטרופסות

תוכן עניינים

ייפוי כוח מתמשך נוגע באפשרות של אדם לקבוע כיצד חייו ושאר עניינו יתנהלו אם ולא יהיה מסוגל וכשיר לקבל החלטות לבד. עולה השאלה, אם כך, האם ייפוי כוח מתמשך הינו כלי עדיף על מינוי אפוטרופוס? 
ב-2017 נכנס לתוקפו תיקון 18 בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. תיקון שהסדיר כלי משפטי שנקרא ייפוי כוח מתמשך. מטרתו של כלי זה היא לתת מענה פרטני לכל אדם המבקש לקבוע לעצמו, כשהוא עדיין כשיר וצלול מבחינה משפטית, את האופן שבו ענייניו הרפואיים, האישיים והרכושיים יתנהלו במצב בו צלילות דעתו תיפגע והוא כבר לא יהיה כשיר ומסוגל להגיע להחלטות לגביו באופן עצמאי. 
 

שליטה על העתיד

עם עריכה של ייפוי כוח מתמשך האדם הממנה מקבל אליו שליטה בנוגע לעתידו במידה שלא יהיה כשיר וצלול לקבל החלטות הנוגעות לחייו. כוונתו של המחוקק הישראלי במימוש כלי זה היא להביא כל אדם, בתקופה שהוא עדיין בריא וצלול, למנות אדם אחר אשר יפעל ויקבל החלטות עבורו במקרה ויאבד את צלילותו ובכך לא יוכל להביע לבד את רצונותיו. 
הממנה יכול לקבוע מראש מי הוא האדם שיקבל עבורו ההחלטות, כשאין כל חובה שיהיה מדובר באיש מקצוע דוגמת רופא, פסיכיאטר, גריאטר ועוד. 
 

הימנעות מסכסוכים וחילוקי דעות במשפחה

ביצוע של ייפוי כוח מתמשך מוביל בחלק ניכר מהמקרים למניעת חילוקי דעות בתוך המשפחה וזאת באמצעות קביעה של הוראות מדויקות ביחס, למשל, לטיפול הרפואי שיקבל הממנה בימים בהם לא יוכל לקבל החלטה בעצמו.

במסגרת ההוראות הפרטניות בייפוי הכוח המתמשך, יכול הממנה לקבוע בנושאים דוגמת המשך הענקת מתנות לבני משפחה, התייחסות למקום מגוריו בעתיד, החלטות לגבי נכסי נדל"ן ואפילו התייחסות לתזונתו בעתיד. 
 

חשוב להדגיש כי ייפוי כוח מתמשך אינו מהווה חלופה לצוואה וההוראות שבו נועדו להתייחס אך ורק לתקופה בה הוא נמצא בחיים והופך לאדם הזקוק לאחר שיקבל החלטות בענייניו השונים. 
 

כיצד מתבצע הליך מינוי אפוטרופוס?

מי שלא ערך בשלב מוקדם ייפוי כוח מתמשך ונקלע למצב בו הוא אינו יכול עוד לטפל בענייניו לבד, צפוי להתמודד מול קשיים בירוקרטיים לא פשוטים שיפגעו בו ובבני משפחתו. 
לא פעם קורה, למשל, שעובדי בנק מגיעים למסקנה כי האדם שמולם אינו מסוגל עוד לטפל בענייניו הכספיים והם מקבלים החלטה על הקפאת הפעילות בחשבון הבנק שלו. מדובר על החלטה שנעשית, ברוב המקרים, ללא הודעה מוקדמת, כשלבנק הזכות להקפיא את חשבון הבנק של אותו אדם עד לקבלת צו מבית המשפט הנוגע למינוי אפוטרופוס לאותו אדם או שיש ויועבר לבנק אישור כשירות הלקוח מרופא מוסמך. 
 

במקרים ובהם לא קיים ייפוי כוח מתמשך, קרובי המשפחה של אותו אדם, שכבר אינו מסוגל לדאוג לענייניו, יצטרכו לפנות אל בית המשפט לענייני משפחה תוך שימוש בעו"ד ולבקש מינוי של אפוטרופוס. מדובר על הליך ממושך, מורכב ויקר המחייב שיתוף פעולה מלא ורחב של בני המשפחה תוך עירוב גורמי פיקוח ורווחה של המדינה. 
 

הפיקוח שקיים על האפוטרופוס שמונה

אחד מההבדלים המשמעותיים שקיימים בין ייפוי כוח מתמשך לעומת הליך של מינוי אפוטרופוס טמון בעובדה כי אותו אפוטרופוס שיומנה על ידי בית המשפט יימצא תחת פיקוח הדוק של בית המשפט לענייני משפחה, של האפוטרופוס הכללי ומחלקת הרווחה של העירייה או הרשות המקומית. 
 

האפוטרופוס שימונה יהיה מחויב להעביר לאותם גורמים דיווחים שוטפים הנוגעים להתנהלות הכספית בכל שלושה חודשים ואף להעביר אישורים מרואה חשבון הנוגעים לניהול פיננסי תקין. מנגד, מיופה הכוח, שמונה במסגרת ייפוי כוח מתמשך, אינו כפוף לאותם גורמים שציינו קודם ואינו חייב בדיווחים אליהם למעט מקרים ייחודיים. 
 

לכן, לעריכה של ייפוי כוח מתמשך יתרונות בולטים לעומת הליך של מינוי אפוטרופס. בהליך של ייפוי כוח מתמשך מתאפשר לממנה לקבוע בעצמו החלטות הנוגעות לעתיד כשהוא כשיר וצלול. מנגד, בהליך של מינוי אפוטרופוס שיקול הדעת וההחלטות עוברים לאדם שעליו החליט בית המשפט ולא החוסה עצמו ובכך יש והחלטות של הממונה לא תמיד יעלו בקנה אחד עם רצונותיו האמיתיים של אותו אדם חוסה. 

לחסוף בעלויות כספיות וטרחה רבה

הבחירה המושכלת בייפוי כוח מתמשך מאפשרת לממנה לחסוך בהצאות עתידיות גדולות יותר עבור עצמו ובני משפחתו, זאת לצד חיסכון בטרחה רבה למול העובדה כי לא יהיה הצורך להתחיל בתהליך המורכב של מינוי אפוטרופוס. 
 

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו