האם הקשישים בישראל סומכים על מערכת הבריאות?

תוכן עניינים

מחקר מקיף שנערך בישראל מגלה כי הרוב המוחץ של בני הגיל השלישי חושש כי מערכת הבריאות לא תוכל להיענות לצרכים שלהם לקראת החלק האחרון של חייהם ותוך כך להפוך, בעצם, לנטל כבד על בני משפחתם. 

את המחקר המקיף ערכו בארגון "גישה לחיים", כשמחקר זה חושף את התחושות והמוכנות של בני הגיל השלישי לקראת הפרק האחרון בחייהם. תוצאות המחקר פורסמו באוקטובר 2021 בסמוך ליום הקשיש הבינלאומי שצוין בתחילת אותו חודש. 

המחקר בוצע בקרב בני 65 ומעלה בישראל תוך שימוש בפאנל אינטרנטי. באותו פאנל נבחנה המוכנות של המשתתפים והתקיים שיח ער על סוף חייהם. בין היתר, העלה המחקר כי הניסיון לתכנן ולעסוק בנושאים אלו מעלה בקרב אותם מבוגרים חששות וחוסר נוחות, כשאחרים אף נמנעים בפועל מלעסוק בנושאים אלו. 

המחקר העלה כי 72% מבני הגיל השלישי הביעו חשש כי מערכת הבריאות בישראל לא תוכל לתת מענה לרצונותיהם בזמן מחלה קשה או בפרק הזמן של לקראת סוף חייהם. נתונים אחרים הצביעו כי 83% חוששים להפוך לנטל על בני המשפחה בשנותיהם האחרונות; 57% חשים חוסר נוחות בעת מחשבה או תכנון של סוף חייהם ו-55% עסקו במחשבה כיצד היו רוצים לראות את שנותיהם האחרונות. נתון מעניין נוסף הצביע על כך שרק כ-22% מבני הגיל השלישי שוחחו על נושאים אלו עם בני משפחה וחברים. 

ארגון "גישה לחיים" הינו ארגון שלא למטרות רווח. הארגון פעיל בארה"ב וישראל והוקם בשנת 2004 על ידי פרופסור בנימין (בן) קורן – אונקולוג בעל שם עולמי, יחד עם רעייתו דבורה קורן – מטפלת משפחתית. מטרת הארגון היא להעצים את התקווה, תחושת המשמעות ולשפר את איכות החיים של קשישים וחולים בתקופת הזדקנותם. 

בעקבות המחקר, טען פרופסור קורן כי אכן קיימת דאגה המטרידה את הקשישים כיצד ייראה סוף החיים שלהם. קורן טוען כי לא נעשה מספיק בכדי להכין את בני המשפחה ליום שאחרי, כשבין היתר הם אינם יהיו כשירים לקבל החלטות. הארגון, מנגד, מעודד כל אדם לקחת אחריות על חייו ולהשאיר לבני המשפחה הנחיות ברורות הנוגעות למצבו הרפואי וזאת באמצעות כלי משפטי – ייפוי כוח מתמשך. כלי שיבטיח לכל קשיש כי בקשותיו יתמלאו כפי שהוא רוצה ועל ידי מי שהוא בוחר. 

 

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו